جهت ارائه مشاوره رایگان و دریافت وقت اندازه گیری همین حالا با ما تماس بگیرید : 

0912 240 5026


شیشه سکوریتشیشه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین متریال‌های ساخت ابزار از محبوبیت زیادی در زندگی انسان برخوردار است. شیشه از زمان کشف آن که به صورت گدازه‌های آتشفشانی یافت شد به دلیل بازتاب نور و تصاویر در آن به عنوان یک متریال مهم در ساخت اشیا لوکس و لاکچری مورد استفاده قرار گرفت. با روی کار آمدن اسلام در ایران و حرام شدن فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره استفاده از شیشه شکل گسترده تری به خود گرفت.

به دلیل قابلیت بالای شیشه‌ها در انعطاف پذیری شکلی و فساد ناپذیری شاهد استفاده روز افزون از این متریال در وسایل روزمره هستیم. یکی از این کاربردهای شیشه در ساخت وسایل آشپزخانه است. از آنجایی که برخی از این وسایل ارتباط مستقیمی با حرارت و گرما دارند و شیشه معمولی در مقابل گرما بسیار آسیب پذیر است برای رفع این نقص در وسایل گرمایشی محققان به دنبال راه چاره ای بودند. به طور کل شیشه‌های معمولی از استحکام بالایی برخوردار نیستند و در مقابل عوامل خارجی همچون ضربه، فشار و حرارت بسیار آسیب پذیراند و علاوه بر آن در صورت شکسته شدن ممکن است خطرات جانی و مالی فراوانی برای انسان به بار آورد. این ضعف متریال شیشه، تولیدکنندگان آن را به فکر بالا بردن مقاومت شیشه در برابر این عوامل خارجی نمود که منجر به پدید آمدن فناوری سکوریت گردید. با استفاده از شیشه‌های سکوریت شده تقریبا تمامی معایب شیشه به حسن آن تبدیل شده است. اما سکوریت کردن شیشه به چه معناست؟


 

سکوریت کردن شیشه

سکوریت کردن شیشه در واقع  مانند دوآتشه کردن سفال در کوره سفالگری برای بالا بردن مقاومت و جلابخشی به آن است. در گذشته برای افزایش توان لعاب سفال آنها را دوباره در کوره سفالگری قرار می‌دادند تا به استحکام بالایی دست می‌یافتند. امروزه در صنایع شیشه سازی با انجام عملیاتی گرمادهی مجدد شیشه، پس از ساخت آن را مجددا تا دمای 700 درجه سانتیگراد گرم می‌کنند، پس از رسیدن به این دما شیشه کاملا نرم و منعطف می‌شود، این شیشه نرم شده را بلافاصله در مجاورت هوای سرد قرار می‌دهند. سرد شدن تدریجی شیشه از بیرون به درون بافت آن باعث افزایش استحکام آن در برابر عوامل خارجی مانند حرارت و ضربه می‌شود. شیشه‌های سکوریت شده یا گرما داده شده را نمی‌توان برش داد و تنها در کارگاه‌های ساخت آن قبل از عملیات سرد شدن قابلیت ایجاد شکل و طرح بر روی آن امکان پذیر است. در نتیجه شیشه‌های مورد نظر لازم است در ابعاد مورد نیاز برش داده شوند و تمامی سوراخ‌ها، طرح‌ها و ... با توجه به شکل مورد نظر بر روی آن پیاده شود آنگاه عملیات سکوریت شدن روی آن اعمال گردد.

مزایای استفاده از شیشه سکوریت

شیشه‌های سکوریت شده نسبت به شیشه‌های معمولی از مقاومت بالاتری در برابر عواملی همچون حرارت، ضربه و فشار برخوردارند. توان مقاومتی شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی بین 4 تا 10 واحد بیشتر است. شیشه سکوریت به لحاظ ضخامت و وزن با شیشه معمولی هیچ فرقی ندارد، در نتیجه استفاده از آن به دلیل مقاومت بالا بسیار مناسب تر است. در صورت شکستن شیشه سکوریت، به قطعات کوچکی با لبه‌های صیقلی تبدیل می‌شود و این امر آسیب‌های ناشی از شکستن شیشه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

کاربرد شیشه سکوریت در دکوراسیون

امروزه شیشه سکوریت به عنوان عاملی در ساخت المان‌های معماری مانند دیوارپوش شیشه ای، پارتیشن شیشه ای، درب‌های شیشه ای، شیشه‌های بین کابینتی، کف پوش شیشه ای، نمای خارجی ساختمان و ...استفاده می‌شود. با روی کار آمدن شیشه دیوارپوش به عنوان عاملی تزیینات داخلی در بسیاری از فضاهای داخلی به خصوص آشپزخانه نیز از این شیشه‌ها در نوع رنگی یا سفید استفاده می‌شود. این شیشه‌ها در قسمت اجاق گاز تعبیه می‌شود تا با مقاومت در برابر گرما آسیبی به دیوار وارد نگردد و باعث آتش سوزی نشود.

موارد استفاده از شیشه سکوریت

شیشه‌های سکوریت مقاومت زیادی در برابر ضربه و گرما دارند، مقاومت آنهادر برابر گرما تا حدود 600 تا 700 درجه سانتیگراد و در برابر ضربه در حدود 4 تا 10 برابر شیشه معمولی رسیده است. این مزیت‌ها آنها را تبدیل به یک متریال  مناسب برای استفاده در صنعت ساختمان سازی، صنعت خودرو سازی، ساخت ظروف آشپزخانه، استفاده در وسایل گرمایشی و ... تبدیل شده است. شیشه سکوریت به دلیل سرد شدن تدریجی دارای بافتی متفاوت از شیشه معمولی است و در صورت شکسته شدن به جای ایجاد لبه‌های تیز و برنده به شکل پودری خورد می‌شود که آسیب چندانی را برای افراد در بر ندارد. این خاصیت شیشه باعث شده کاربرد شیشه در ساخت درب‌ها و پنجره‌ها در صنعت ساختمان سازی و ساخت شیشه جلو و عقب اتومبیل در صنعت خودرو سازی بسیار پرکاربرد باشد. زیرا آسیب‌های احتمالی به انسان را به حداقل میزان خود خواهد رساند.

صنایع شیشه و آینه میوندگلس 

صنایع شیشه و آینه میوندگلس به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان شیشه و آینه در ایران شناخته می‌شود که در عرصه تولید انواع شیشه و آینه دکوراتیو و انواع شیشه کاربردی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان فعالیت می‌نماید. محصولات این شرکت از بهترین کیفیت با مناسب ترین قیمت برخوردار هستند و شما می‌توانید با توجه به دکوراسیون مورد نظر خود از میان نمونه کارهای میوندگلس، طرح مورد نظر خود را انتخاب نمایید. برای دریافت مشاوره و آگاهی بیشتر با کارشناسان ما در میوند گلس تماس بگیرید

نمونه کارها

صنایع شیشه و آینه میوند

0912 240 5026

جهت ارائه مشاوره رایگان و دریافت وقت اندازه گیری همین حالا با ما تماس بگیرید